Have Fun!

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Jurnalele Vampirilor [L. J. Smith]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
VelvetH0ur
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 1747
Varsta : 22
Data de inscriere : 10/05/2008

MesajSubiect: Jurnalele Vampirilor [L. J. Smith]   Mier Mai 05, 2010 6:01 pm

Sincera sa fiu,nici nu stiu exact cate carti au aparut traduse. Patru, am impresia, pana acum. Ar fi Trezirea, Lupta [pe care le-am citit], Furia, pe care urmeaza sa o citesc si... inca una.

Trezirea

Lupta

Furia

Mie mi s-au parut anumite fapte total asemanatoare cu alte serii, dar se spune ca primele au fost publicate initial in 1991 si deci n-ar fi avut ce sa copieze. Oricum, pe parcurs, ideea devine originala.

La inceput tipica, ideea de *regina a scolii*, Elena Gilbert, care n-a fost refuzata de nimeni niciodata si tipul misterios, indiferent si neinteresat. Vampir,categoric. Cu un trecut in orasul respectiv, cu un frate ucigas si amintiri ale unei persoane care seamana prea mult cu Elena.

Daca incep sa povestesc mai mult, s-ar putea sa gresesc sau sa omit anumite aspecte pentru ca am vazut in paralel episoadele aparute din serial, despre care pot sa spun ca sunt total diferite.
Si imi place mai mult serialul. Rareori sunt de parerea asta cand vine vorba de carti ecranizate...
Tind sa cred ca e si din cauza traducerii, pentru ca n-am apucat sa o citesc decat in romana si se stie ca nu se compara si n-o sa se compare vreodata cu originalul.
Prima mi s-a parut oarecum slabuta, a doua categoric mai buna decat prima. In continuare... voi vedea.

Listen, you sinner, I`m sinning too
Just wait until the darkness falls so I can sin with you.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://musicisfuel4life.wikiforum.ro

Jurnalele Vampirilor [L. J. Smith]
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MusicIsFuel4Life :: Cafenea :: Books-
Mergi direct la: