Have Fun!

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Opere Cumplite (volumul unu)

In jos 
AutorMesaj
Yore
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 365
Varsta : 24
Localizare : aici :>
Joburi/Distractii : muzica, leneveala si muzica.
Stare de spirit : weEEEEEEEEEee.
Data de inscriere : 17/05/2008

MesajSubiect: Opere Cumplite (volumul unu)   Sam Aug 22, 2009 1:23 pm

Opere Cumplite
(volumul unu)
Florin Piersic Jr.
"io stau la etaju șapte. și la geamu meu de la bucătărie io văd un teren vilan. sau viran. sau cum mă-sa-i zice că io nu le prea am p-astea. adică-i un teren pe care nu e nimica. și mă tot obsedează gându că mâine poimâine o să vină ăștia cu buldozere și macarale și-o să-mi facă viața un chin. nu știu simt io așa senzația asta că n-o să mai fie liniște prea multă vreme. noaptea stau și mă uit pe geam și-ascult cum latră câinii. ăsta e singuru motiv care mă face să mă bucur că o să vină ăia cu buldozerele. că sigur poate-o să omoare toți câinii și-o să am și io liniște. adică uite că tot n-o să am liniște c-o să facă ăia balamuc până termină cu șantieru. hîm. uite io acuma mi-am dat seama că io oricum o-ntorc tot prost pică."
mi-am cumparat-o acum 2 zile si in aceeasi zi am si terminat-o chiar daca are aproape 300 de pagini. a fost lansata de curand, pe 16 iulie si este GENIALA. o vazusem cu o prietena la Diverta cu cateva zile inainte si am zis ca trebuie sa mi-o iau imediat. :) mi se pare foarte 'mișto' scrisa. Florin Piersic Jr mi se pare o persoana destul de interesanta sa zic asa. il mai vazusem prin diferite clipuri de pe youtube si chiar mi se parea foarte tare tipu' dar dupa ce am citit cartea m-am convins 100%.
ce am scris mai sus cu rosu scrie pe spatele cartii, un extras din carte, dar are unele fragmente si mai tari :]]]
sunt in jur de 60 de povestiri a cate 2-3-4 pagini. imi place foarte mult limgajul lui. vorbeste normal, injura ca si cum n-ar fii vorba despre o carte, isi bate joc cam de tot ce este in plus prin Romania.. like pitipoance, toti ratatii care se cred mari si tari si chiar si de VIP-urile astea 'la moda'. v-o recomand, mie mi-a placut foarte mult :d
Florin Piersic Jr.: Nu cred ca e o carte care se citeste greu. Dar nu cred ca e o carte oarecare. Cititorul o sa stie, probabil doar rasfoind-o, daca merita sau nu sa-si piarda timpul cu ea. Pentru mine, acum, e proaspata ultima etapa, anume forma ei finala, pe care am stabilit-o de comun acord cu cei de la Humanitas. Am stat langa tehnoredactorii Florina Vasiliu si Manuela Maxineanu ca sa paginam impreuna. Am discutat despre coperta cu Angela Rotaru. Pana la urma, sunt de acord cu Lidia Bodea, care a spus: „Vreau sa fie o carte speciala, chiar si ca simplu obiect. Sa iti faca placere sa o iei de pe raft”. Imi plac cartile fara prea mult sclipici si mi-am dorit acelasi lucru pentru cartea mea; sper ca nu i-am obosit pe cei cu care am lucrat.
Volumul se numeste "Opere cumplite, volumul unu". Cand Lidia Bodea a auzit prima oara titlul, mi-a spus ca i se pare facil. Apoi a citit continutul si mi-a confirmat ca e un titlu potrivit. Lasand la o parte jocul de cuvinte, nu cred ca va mai exista vreodata un volum doi. Nu pot sa-mi propun sa scriu si apoi sa se si intample. Se intampla cand se intampla, totul e sa fii pe faza si sa ai un creion la tine.
Exista unele imagini, episoade scurte pe care le-am trait sau le-am vazut cu ochii mei, dar probabil ca cititorul nu le va identifica, nu va avea cum sa demonstreze ca s-au intamplat sau nu. Am primit un compliment de la un om care mi-a citit cartea. Mi-a spus ca personajele sunt vii si au substanta, desi, poate ca eu mi-as dori ca multe dintre ele sa nu existe cu-adevarat.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ch3mical-romance.hi5.com

Opere Cumplite (volumul unu)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MusicIsFuel4Life :: Cafenea :: Books-
Mergi direct la: