Have Fun!

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Parkour

In jos 
AutorMesaj
VelvetH0ur
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 1747
Varsta : 23
Data de inscriere : 10/05/2008

MesajSubiect: Parkour   Mar Iul 01, 2008 9:35 am

Parkour (prescurtat PK) este o disciplină care te ajută să treci peste orice obstacol prin găsirea celui mai eficient și mai rapid mod de a ajunge din punctul A în punctul B folosind doar mijloacele propriului corp.
Practicanții acestei discipline se numesc traceur-i. Antrenamentul acestora include elemente din spațiul cotidian (artificial sau natural) cum ar fi balustrade, copaci, clădiri etc. Ei consideră acest gen de antrenament un mod de eliberare din constrângerile impuse de alte sporturi standardizate cât și unul de depășire a limitărilor autoinduse.
*Freerunning este termenul folosit de Sebastien Foucan în documentarul Jump London pentru a se referi la parkour, termen care a ajuns ulterior să descrie un sport bazat pe acrobații, diferit de disciplina originala Le Parkour.

Privire de ansamblu

Parkour este o disciplină fizică inspirată de mișcarea corpului omenesc. Se concentrează pe mișcarea eficientă, neîntreruptă înainte, peste, pe sub, în jurul și prin obstacole (atât naturale cât și artificiale) într-un anume mediu înconjurător. Astfel de mișcare poate apărea sub formă de fugă, sărituri, cățărări și tehnici mai complexe. Scopul parkour-ului este ca practicantul să-și adapteze mișcarea la orice obstacol din calea sa.
Unii oameni găsesc multe similarități între parkour și cascadoriile și tehnicile celebrului actor și practicant de arte marțiale Jackie Chan. Totuși, alții privesc parkour-ul ca pe o artă asemănătoare dansului: o formă de a materializa mișcarea corpului omenesc în cea mai frumoasă formă a sa. Parkour este adesea legat de ideea de libertate, în forma abilității de a depăși aspecte din preajma ta care tind să limiteze, de exemplu balustrade, grilaje, rampe, scări sau pereți, cuprizând libertatea la un nivel non-fizic deasemenea.

Istorie

Antrenamentul este inspirat din "L'éducation Physique Virile Et Morale Par La Méthode Naturelle" (metoda naturală de educație fizică și morală) cunoscută și sub denumirea de Hebertisme, concepută de Georges Hébert (1875-1957), fost ofițer naval care în călătoriile sale în Africa a fost uimit de abilitățile fizice ale populației indigene: „Corpurile lor erau splendide, flexibile, sprintene, agile, rezistente și cu toate astea nu aveau un alt antrenor în gimnastică decât viața lor în natură.“ G. Hébert
Această metodă naturală consta original în construirea unor trasee cu obstacole, parcours du combattant, în care, pe lângă mișcările specifice parkour de astăzi, se regăseau și probe de înot, de ridicare de obiecte grele, de aruncare a unor obiecte, cvadrupedie și de luptă corp la corp cu un partener. Spre deosebire de parkour, în "metoda naturala", toate exercițiile sunt executate fără încălțăminte iar scopul metodei este acela de a crea indivizi puternici atât fizic cât și psihic, moral: "etre fort pour etre utile" (puternic ca să ajuți) și "etre et durer" (este și durează) fiind motto-urile practicanților. Acest gen de trasee inspirate din metoda naturală se regăsesc și astăzi în incintele militare din toată lumea.
Cel care a preluat și a adaptat metoda naturală a fost David Belle (n. 29 aprilie 1973), inspirat de tatăl său, Raymond Belle (1939 - 1999), fost militar în Vietnam recunoscut pentru faptele sale de eroism în cadrul "sapeurs-pompiers" - pompierii militari din Paris. David Belle a părăsit școala la 15 ani și s-a dedicat în totalitate dezvoltării artei sale, Le Parkour. Pe acest drum l-au urmat mai multe persoane printre care și grupul Yamakasi, Jerome Ben Aoues, Sebastien Foucan, Les Tracers ș.a.
În urma popularizării disciplinei, mai ales prin documentarul Jump London, urmat apoi de Jump Britain, diferite ramuri bazate pe latura fizică a parkour au apărut, înclinate mai degrabă spre mișcări spectaculoase. Aceste discipline sunt: 3run, free-running, etc. Altele bazate pe aceleași principii au fost aduse în actualitate: yamakasi, multilevelmoves, tricking, street stunts.

pot incadra PK'ul intr-un singur cuvant - libertate wub .Sport liber,de strada wub Prea tare wub
Stiu si eu niste scheme de parkour :D M-au invatat amicii,pt k imi place f mult PK'ul. :)
(revin cu poze si clipulete)

Listen, you sinner, I`m sinning too
Just wait until the darkness falls so I can sin with you.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://musicisfuel4life.wikiforum.ro
a soft touch.
begginer

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 25
Data de inscriere : 29/06/2008

MesajSubiect: Re: Parkour   Mar Iul 01, 2008 10:08 am

pk...yes...u're right...pk means freedom wub

iubesc sportul asta:x

e super tare wub wub wub

e si periculos....am vazt un video p youtube...knd unu a sarit d la nush ce inaltsime si a stat in coma nush kt timp:-s
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
VelvetH0ur
Admin

feminin

MesajSubiect: Re: Parkour   Mier Iul 23, 2008 1:02 pm

Sus In jos
After-eight
Artist

feminin
Numarul mesajelor : 792
Varsta : 21
Data de inscriere : 28/07/2008

MesajSubiect: Re: Parkour   Joi Iul 31, 2008 8:46 am

Il ador...as vrea si eu sa invat ceva trucuri, da` nush de unde...anyway, ador tot ce tine de el

Schizophrenic
lil' Artist

masculin
Numarul mesajelor : 381
Varsta : 28
Data de inscriere : 28/07/2008

MesajSubiect: Re: Parkour   Sam Aug 02, 2008 3:00 pm

Foarte tare sportul asta, sincer, vreau sa ma apuc de el. Dar maia am de rezolvat niste probleme legate de facultate mai intai. Cand termin, insa, ma apuc de PK, ca stiu pe cineva care poate sa ma ajute. Evident, o sa o iau de la 0.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://Pushtyu.hi5.com
VelvetH0ur
Admin

feminin

MesajSubiect: Re: Parkour   Dum Aug 03, 2008 9:52 am

Bafta! wub

eu n-am mai avut ocazia sa mai incerc... Neutral Poate cand incep scoala,din nou pe ziduri lol

Sus In jos
Jeleu
Admin

Numarul mesajelor : 281
Data de inscriere : 11/05/2008

MesajSubiect: .   Mier Aug 06, 2008 2:33 pm

Este un sport foarte frum...dar si periculos...in Tgv...vad din ce in ce mai multi adepti ai acestui sport...si multi au varste foarte fragede...dar avem si baieti mai mari,unul din ei este in cls cu mine happy
Chipurile...astia sunt destul de avansati...dar mai au mult sa ajunga ca altii din alte orase...mai ales ca cei "de afara" huh
Sus In jos
Bia
begginer

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 25
Data de inscriere : 05/07/2009

MesajSubiect: Re: Parkour   Dum Iul 05, 2009 5:34 pm

Iuby meu practica Parkour...si pot spune ca oamenii astia au un corp =P~
intra-devar e foarte periculos, cate cazaturi a suferit si el, era tot zgariat saracu :))
si in alba sunt foarte multi, chiar isi dau intalniri pentru "antrenament" si numa ii vezi cum sar de pe un zid pe altu..plus ca combina si cu Free Run...trec pe langa tn ca vantu :))
Sus In jos
Lulu`.Xd.
we are improving...

feminin
Numarul mesajelor : 128
Localizare : Japan World XD
Stare de spirit : Nyappy ^_^
Data de inscriere : 12/05/2010

MesajSubiect: Re: Parkour   Dum Mai 16, 2010 8:37 pm

Am făcut i eu așa ceva , făceam pe bulevard unde sunt un milion de scări și ziduri de graffitti. Neh dar mi.am rupt mâna și de atunci m-am lăsat T-T
Deși am făcut vreo 2 ani :-?
Eh ajunsem la început să arăt ca dracu' O.o
Plină de zgârieturi O.o
Am vrut să fac pe bloc :]]
Da nu aveam cum x.x
Din păcate-.-
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Parkour   

Sus In jos

Parkour